Android Cihazınızın Pil Süresini Uzatın!

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra neredeyse tüm hayatımızı etkisi altına aldı. Teknoloji devleri adeta bir donanım yarışına girerek piyasaya sürekli yeni ürünler çıkarıyor.

Gelişen donanım teknolojisi kullanıcıları ne kadar mutlu etse de akıllı telefon kullananların en büyük sıkıntısı pil kullanım süresinin kısa olması. Bu konuda biraz araştırma ve biraz da kendi bilgilerimden yola çıkarak Android cihazların pil kullanım süresini nasıl uzatabiliriz, bir kaç ipucu vereceğim.

1- Güç Tasarrufu’nu etkinleştirin

Hemen hemen her mobil cihazda bulunan güç tasarruf modu CPU, bellek kullanımı gibi fonksiyonların kullanımını azaltarak pil süresini uzatıyor. Ama bunu yaparken de performans kaybı yaşanıyor. Eğer performans benim için çok önemli değil ben kullanım süresine daha çok önem veriyorum derseniz Güç Tasarrufu’nu açık tutmanızı öneririz.

2- Ekran Parlaklığını Azaltın

Pil kullanım süresinin bir kısmı da ekran parlaklığına bağlıdır. Önemsiz gibi görünse de ekran aydınlatması pil süresini etkileyen faktörlerden birisidir. Ekran parlaklığını -varsa- otomatik yapın veya kullanabileceğiniz şekilde minimum parlaklığa düşürün.

3- Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Cihazınıza yüklediğiniz fakat az sıklıkta kullandığınız uygulamalar muhakkak ki vardır. Bir zararı olmaz demeyin. Bazı uygulamalar arkaplanda çalışmayı sürdürürler ve bellek kullanımını arttırırlar. Artan bellek kullanımı yüzünden de cihazınız daha çok güç harcar.

4- Az Sayıda Widget Kullanın

Ana ekranda kullandığınız widgetların çalışabilmesi için mobil cihazınız yine güç harcamak zorunda kalır. Önemli olmadığını düşündüğünüz widgetları kaldırarak pilinizin daha uzun süre kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

5- Senkronizasyon Süresini Uzatın

Cihazınızın güncel kalabilmesi için belirli aralıklarla senkronizasyon yapılır. Facebook, Twitter, Google+ vb. uygulamalar da belirli aralıklarla senkronize edilir. Mobil veri kullanmanızı gerektiren bu işlemleri “saatte 1″ yerine “günde 1 kez” gibi değiştirebilirsiniz.

Facebook Yorumları

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir