Facebook Hesabınızı Daha Güvenli Hale Getirmenin 5 Yolu

Merhaba. Bugün sizlere Facebook hesabınızın güvenliğini nasıl daha iyi hale getireceğinizi anlatmak istiyorum. Malum bugünlerde dünya üzerinde yapılan siber saldırılar bir çok kişinin güvenliğini tehlikeye atıyor. Ancak şöyle bir durum var ki insanlar profillerinde paylaştıkları yazı ve görseller ile kendilerini koruma altına aldıklarını düşünüyorlar. Bunların yasal olarak geçerliliğinin olmadığını belirtmek isterim. Neyse sizi daha fazla sıkmadan konuya geçmek istiyorum.

1- Şifrenizi Kolay Tahmin Edilir Şeyler Yapmayın

Hesabınızı daha güvenli hale getirmenizin ilk kuralı şifrenizin kolay olmamasıdır. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre kullanıcıların şifrelerinin güvenliğine pek önem vermediği görülüyor. Şifrenizi başka birinin tahmin edemeyeceği şekilde belirlemeniz sizin için önemli bir adım olacaktır. Şifrenizi belirlerken büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter kullanmanız hesabınızı daha güvenli hale getirecektir. (Örneğin; 6aL4TaSaraY.123)

2- E-Posta Adresinizi ve Telefon Numaranızı Güncel Tutun

Bildiğiniz gibi her kapının bir anahtarı vardır. Sizin hesaplarınızın da anahtarı aslında e-posta adreslerinizdir. E-posta adresinizin ve telefon numaranızın güncel olup olmadığını kontrol edin.

Ayarlar > Genel > E-Posta yolunu izleyerek e-postanızı, Ayarlar > Mobil yolunu izleyerek de telefon numaranızı kontrol ediniz.

3- Güvenlik Ayarları

Facebook hesabınızı daha güvenli hale getirmeniz için size bir güvenlik sayfası sunmaktadır. Buradan güvenliğiniz ile ilgili ayarları yapılandırabilirsiniz.

Ayarlar > Güvenlik sayfasına giderek şu ayarları yapabilirsiniz;

Giriş Uyarıları, Siz veya başka birisi hesabınıza giriş yaptığında size (varsa mobil) e-posta uyarısı göndermektedir.

Giriş Onayları, Bilinmeyen tarayıcılardan yani sizin daha önce giriş yapmadığınız cihaz ve adreslerden giriş yapıldığında bir onay kodu istemektedir. Bu onay kodu telefonunuza gönderilen SMS ile veya mobil uygulama üzerinden alınabilen bir onay kodudur. Yani bu kod olmadan siz bile hesabınıza giriş yapamazsınız.

Kodmatik, Yine mobil uygulamanız üzerinden alabileceğiniz kod sayesinde hesabınıza ek bir güvenlik önlemi sağlamaktadır.

Uygulama Şifreleri, Facebook üzerinden kullanmış olduğunuz üçüncü parti uygulamaların hesabınıza erişimi için gerekli olan şifreyi belirlemenizi sağlar.

Güvenilir Kişiler, Bu seçenekte hesabınızın başka birinin eline geçmesi durumunda veya şifrenizi unutmanız durumunda belirlediğiniz kişilere bir kod göndererek hesabınızı geri almanızı sağlar. Belirleyeceğiniz kişilerin yakın çevrenizden olması sizin için daha faydalı olacaktır.

Tarayıcılar ve Uygulamalar, Facebook’a daha önce giriş yaptığınız uygulama ve tarayıcıları bu sayfada bulabilirsiniz. Ayrıca yine bu sayfadan bilginiz dahilinde olmayan hesaplardan çıkış yapabilir ve hesabınızı güvende tutabilirsiniz. Ayrıca sol tarafta bulunan Uygulamalar sekmesinden de izin vermiş olduğunuz uygulamaları kontrol etmenizde fayda var. Bilmediğiniz veya bilginiz dışında hesabınıza bağlanmış olan uygulamaları kaldırmanızı öneririm.

Giriş Yaptığın Yer, Facebook hesabınıza herhangi bir yerden giriş yapılması durumunda giriş yapılan cihaz bilgileri ve yine giriş yapılan IP adresi gibi bir çok bilgiyi burada tutmaktadır. İsterseniz bu sayfadan oturum açmış olduğunuz cihazlardan çıkış yapabilirsiniz.

Hesap Varisi, Güvenlik konusuyla ilgili pek bir alakası olmasa da Facebook kullanıcılarının vefat etmesi durumunda hesabın kim tarafından kontrol altına alınacağını belirlemenizi sağlıyor.

4- Gizlilik Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Facebook’da paylaşmış olduğunuz gönderilerin kimler tarafından görülüp görülemeyeceğini buradan belirleyebilirsiniz. Örneğin paylaşmış olduğunuz bir gönderiyi Herkese Açık yaparak arkadaşınız olmayan kişilerin de gönderiyi görmesini sağlayabilir veya Arkadaşlar seçeneğini seçerek sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz.

5- Gördüğünüz Her Bağlantıya Tıklamayın

Facebook kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu gördüğü her bağlantıya tıklamasıdır. Bir şekilde bu bağlantılar hesabınızda bazı uygulamalara izin verebilir ve yine hesabınızı tehlikeye atabilirsiniz.

 

Sonuç; Hesabınızı güvende tutmanın bir çok yolu vardır. Ancak burada size düşen sorumluluk doğru kararlar vermektedir. Kısaca güvenlik ayarlarınızı gözden geçirmeniz bile güvenlik seviyenizi en az 2 katına çıkaracaktır. Bilmediğiniz ayarları da kurcalamayın. Sonra giriş yapamazsanız sorumluluk kabul etmiyorum 😀

Facebook Yorumları

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir